Legenda kaže da nas češnjak štiti od vampira. To je točno. Pravi vampiri koji nam svako ljeto piju krv su komarci. Oni ne vole češnjak. U nastavku saznajte što još ne vole i primijenite to kako bi vas komarci izbjegavali u širokom luku.
Prehrambene navike komaraca
Komarci se ne hrane isključivo krvlju sisavaca. Muški primjerci jedu nektar iz cvjetova. Ženke uz nektar piju i krv jer im treba dodatna energija zbog jajašaca koja nose. Komarci vole sve što ih podsjeća na nektar ili na meso sisavaca bilo oblikom, bojom ili mirisom. Ako koristimo parfem s cvjetnim mirisom komarac će nas doživjeti kao mirisni obrok. Isto je i s dezodoransima te sapunima koji ostavljaju miris na našem tijelu. Komarci imaju razvijen ukus i kad je u pitanju odjeća. Oni preferiraju napadati ljude u tamnoj odjeći vjerojatno zato jer ih podsjeća na boju mesa. Sviđa im se i uska odjeća. Zanimljivo, i jako svijetla odjeća ih privlači, vjerojatno ih podsjeća na cvijeće.
Azijski tigrasti komarci- kako ih prepoznati?
• Aktivni su i danju i noću (dakle mogu vas ubosti bilo kada)
• Krupniji su od običnih i imaju bijele točkice
• Ne zuje dok lete
• Ne lete daleko od gnijezda, do 200 m. Ako ga primijetite, niste daleko od gnijezda.
• Azijski tigrasti loši su letači, tromiji od običnog komarca. Ubadaju najčešće u nogu.
• Njihov ubod više boli i veći je rizik prijenosa zaraznih bolesti.
Kako se zaštititi od komaraca?
• Mjera 1- Ne nanositi mirise na sebe, upotrebljavati kozmetičke preparate bez mirisa. Mirisi, pogotovo cvjetni, privlače komarce.
• Mjera 2- Nositi odjeću neutralnih boja, npr. maslinasto zelena i svijetlo smeđa
• Mjera 3- Prekriti odjećom sve dijelove tijela
Top 9 prirodnih sredstava za zaštitu od komaraca
1. Citronela – broj 1 u zaštiti od insekata
Citronela je najbolje sredstvo u zaštiti od mnogih insekata, pa tako i komaraca. Eterično ulje citronele možete pomiješati s baznim uljem i utrljati na kožu neposredno prije izlaska van. Možete ga koristiti i u difuzerima ili mirisnim lampicama, a postoje i već gotovi mirisni štapići s citronelom koje možete koristiti na otvorenom. Citronelu možete uzgajati i kao kućnu biljku u teglama, te je držati tamo gdje ne želite komarce.
Kako napraviti repelent s citronelom
Pomiješajte 5 ml eteričnog ulja citronele, 2 ml eteričnog ulja himalajskog cedra, 2 ml eteričnog uljaprave lavande, 1 ml eteričnog ulja egipatskog geranija u 100 ml 70-postotnog alkohola.Prije upotrebe smjesu dobro promućkajte. Repelent s citronelom trebate nanositi nešto češće nego klasično sredstvo protiv komaraca – otprilike svakih 2-3 sata.
2. Ulje čajevca
Ulje čajevca efikasno odbija komarce, a uz to poboljšava stanje kože i olakšava mnoge kožne tegobe.Poznato je da odbija ne samo komarce nego i uši, mrave te mnoge druge insekte koji ujedaju.U bocu s raspršivačem od 200 ml ulijte 60 ml ulja čajevca i do kraja dopunite destiliranom vodom.Prije upotrebe protresite, poprskajte kožu i razmažite. Po potrebi ponovite. U borbi protiv komaraca također su korisna eterična ulja cimeta, ružmarina, limunske trave, cedra ipaprene metvice.
3. Neem ulje
Studija iz 1995. s istraživačkog centra u Malaria Research Centre u Ranipuru testirala je 2-postotnu mješavinu ulja neema u kokosovom ulju.Otkriveno je da je ta mješavina pružila 96% do 100% učinkovitu zaštitu od komaraca koje prijenose malariju. Otjerati komarce možete ne samo mazanjem ulja na kožu, nego i paljenjem u aroma lampi, pri čemu je ulje neema potrebno razrijediti s vodom.
4. Organsko sojino ulje
Istraživanje objavljeno u The New England Journal of Medicine otkriva da su repelenti napravljeni od sojinog ulja jednako učinkoviti kao i oni s DEET-om (najčešća korištena kemikalija za tjeranje kukaca).Ovo je ulje jeftin i pristupačan način zaštite od komaraca. Ima SPF 10 te odlično štiti i vlaži kožu. Kod nabave sojinog ulja pripazite da ne sadrži GMO.
5. Jabučni ocat
Mazanje jabučnim octom ne samo da odbija komarce, nego i rashlađuje tijekom nesnosnih vrućina i pomaže u održavanju PH kože. Pomiješajte sjeckani peršin i jabučni ocat te ovom mješavinom namažite kožu.
6. Lavanda
Eterična ulje prave i širokolisne lavande odlični su repelenti. Za zaštitu od komaraca, razrijedite ih u baznim uljima. Dobra su i za ublažavanje svraba nakon uboda, a toliko su nježna da se čista mogu mazati na kožu bebe. Jednostavno nanesite kap – dvije na bolno mjesto.U svrhu zaštite od komaraca možete koristiti i macerat lavande. Napunite staklenku suhom lavandom, prelijte preko vrha sojinim uljem. Ostavite 40 dana na polusjenovitom mjestu. Nakon 40 dana procijedite i koristite.
7. Češnjak
Češnjak je općepoznat po svojim mnogobrojnim ljekovitim svojstvima, ali je malo poznato da djeluje i kao repelent.Ako vam njegov miris ne smeta, slobodno se natrljajte češnjakom i komarci će vas zaobilaziti u širokom luku. Režnjeve češnjaka možete ostaviti na mjestima gdje inače komarci ulaze u kuću da zaštitite od njih vaš dom.
8. Repelent od bosiljka i votke
Šaku svježeg bosiljka prelijte s pola šalice kipuće vode, te nakon četiri sata procijedite. Pomiješajte s pola šalice vodke i ulijte u bocu s raspršivačem. Prije upotrebe protresite i nanesite po potrebi.
9. Zamka za komarce
U borbi s komarcima može vam odlično pomoći i ova prirodna zamka za komarce.
Sastojci:
• 20 dcl vode
• 50 grama smeđeg šećera
• 1 gram svježeg kvasca iz dućana
• 1 plastična boca od 1,5 ili 2 litre
Odrežite vrh boce. Rastopite šećer u zagrijanoj vodi, kada se to ohladi ulijte u bocu. Donji dio boce omotajte crnom trakom ili tkaninom (crna boja također privlači komarce) Po površini vode pospite zdrobljeni kvasac. Odrezani vrh stavite naopako u bocu, tako da između grlića i površine tekućine ostane malo prostora. Ovu klopku postavite blizu mjesta na kojem boravite. Komarce privlači miris fermentiranog kvasca, a kada jednom uđu u ovu klopku, nema im izlaska.
Bljesak.info