Prema deklaraciji Svjetske zdravstvene organizacije iz 2001. godine svaka žena ima pravo na bezbolan porod, što znači da ima pravo na neku vrstu analgezije tijekom poroda. I dok u našoj zemlji raste broj žena koje žele roditi dijete bez bolova korištenjem epiduralne anestezije prilikom poroda, u Sveučilišnoj Kliničkoj bolnici u Mostaru ona još uvijek nije dostupna.
”Nažalost, ne postoji mogućnost korištenja epiduralne analgezije u porodu. Pomak koji smo napravili zadnjih godina je spinalna anestezija za carski rez”, navode iz SKB Mostar.
Nedostatak kadra
Razloge tome zašto u mostarskoj bolnici žene još uvijek nemaju mogućnost ‘bezbolnog porođaja’ dobili smo od pročelnika Odjela za anesteziju i reanimaciju, prim.mr.sc. Zoran Karlovića koji u razgovoru za Bljesak.info ističe kako je osnovna prepreka nedostatak specijaliziranog kadra.
”Za stalnu dostupnost epiduralne anestezije u našoj bolnici potreban je dostatan broj liječnika anesteziologa, šestero za nesmetan i kontinuiran rad službe, a nedostatak anesteziologa je kronično stanje SKB Mostar što ozbiljno sprječava kvalitetan stručni razvoj i napredak te funkcioniranje i ugled bolnice. Premali je broj anesteziologa po bolnicama koji jedini mogu izvoditi epiduralnu analgeziju, i nedovoljno je opreme potrebne za ovaj zahvat (potkraj svakog mjeseca ostaju bez epiduralnih katetera), ali je ipak glavni razlog zbog kojeg se ograničava primjena bezbolnog poroda epiduralnom analgezijom premali broj anesteziologa. Uz to, naše anesteziologe bi trebalo poslati na višemjesečnu edukaciju iz regionalne anestezije u klinički centar s velikim iskustvom u obavljanju bezbolnih poroda”, govori dr. Karlović.
Da pojasnimo, epiduralna analgezija najčešće je korištena regionalna analgezija za porod. To je metoda kojom se u potpunosti uklanja bol, s minimalnim ali mogućim nastankom nuspojava i komplikacija. Prednost se očituje u velikom stupnju učinkovitosti u suzbijanju porođajnog bola, te mogućnosti prilagodbe doze ovisno od jačine boli. Rodilja i dalje ima očuvan osjet i motoriku. Pri tome majka može aktivno sudjelovati u istiskivanju djeteta.
Moguće komplikacije
”Od mogućih komplikacija mogu se javiti oštećenja živaca, epiduralni hematom, glavobolja i pad krvnog tlaka, jaka motorička blokada i neuspjela analgezija. Srećom sve komplikacije su prolazne i najčešće rijetke. Strah koji buduće majke imaju od poroda uglavnom je strah od porođajne boli koju uspješno možemo riješiti epiduralnom analgezijom jer se tehnikom regionalne analgezije blokira prijenos bolnog podražaja i rodilja ne osjeća bol”, objašnjava pročelnik Odjela za anesteziju i reanimaciju.
Naglašava kako je da bi se to ostvarilo neophodna suradnja ginekologa i anesteziologa, te da je prije svake anestezije neophodno obaviti razgovor sa ginekologom i anesteziologom da se vidi postoje li kontraindikacije za ovu vrstu anestezije.
”Neprepoznavanje značaja rada anesteziologa u široj društvenoj zajednici, uz potcijenjivanje i od dijela kolega, odbija studente medicine i mlade liječnike od specijalizacije iz anesteziologije. Dok se to ne promijeni i dok status anesteziologa ne bude kakav je u razvijenom svijetu, manjak anesteziologa će biti trajna kočnica za terapijske djelatnosti iz područja anesteziologije, među ostalim i za bezbolni porod”, govori dr. Karlović.
Pribjegavanje ‘carskom rezu’
Nadalje ističe kako je to problem i sa stajališta javnog zdravstva, jer žene u strahu od porođajnih bolova inzistiraju na porodu putem carskog reza te da se ”ne smije zaboraviti kako je carski rez operativni zahvat sa strogim medicinskim indikacijama, operacija koja ima i svoje brojne komplikacije od kojih neke mogu biti fatalne.”.
”Zbog čega za nešto što nije bolest nego tzv. drugo stanje, ali ipak prirodno stanje pribjegavati invazivnom zahvatu, kakav je carski rez, čime se dodatno ugrožavaju i žena i dijete? Jer nemoguće je da su svi carski rezovi urađeni zbog stroge medicinske indikacije s obzirom kako je oko 30 posto poroda urađeno carskim rezom. Po tome se zaključuje kako bi svaka treća trudnoća završila smrću ili majke ili djeteta da se nije obavio carski rez, a takvu stopu smrtnosti majki i djece nismo imali ni u devetnaestom stoljeću kad su rodilje rađale bez liječničkog nadzora”, objašnjava.
Naime, nitko ne osporava da porođaj može biti bolno iskustvo za žene. No manje je poznata činjenica da žene u nekim kulturama svijeta rađaju gotovo bezbolno. Mnogo toga ovisi o spremnosti žene na to iskustvo, te i dr. Karlović govori kako ”ih često iznenadi na koliko različitih načina žene doživljavaju i opisuju osjećaje tijekom porođaja i susreta sa svojim novorođenčetom”.
‘Ponekad veću bol doživi otac’
”Regionalna analgezija se tijekom porođaja može postići tehnikom kontinuirane epiduralne, kombinirane spinalno-epiduralne ili spinalne analgezije. Najznačajnija dobrobit regionalne anestezije u porođaju kojim se okončava normalna trudnoća je otklanjanje porođajne patnje u majke, dok u rizičnoj trudnoći osigurava sigurniji ishod porođaja kako za majku tako i za dijete”, objašnjava i dodaje kako se katkada dogodi da djetetov otac iskusi veću psihičku, emocionalnu bol od majke koja rađa.
Naglašava kako žena tijekom porođaja prelazi od paklenih muka u rajsku euforiju u samo nekoliko sekundi kad pobijedi užasan strah i dođe do spoznaje kako se može usmjeravati energija porođaja i kako se može usklađivati s energijom porođaja.
Rađanje je prirodno
Kod Nizozemki je duboko ukorijenjeno vjerovanje da tijelo žene zna najbolje te da uz dovoljno vremena priroda zna izabrati najbolja rješenja i sama će sve riješiti. U Nizozemskoj i Japanu većina žena ne očekuje da će dobiti anesteziju za normalan fiziološki proces kao što je porođaj i rođenje, te ako postoji bol ona nije nešto na što se treba usredotočiti: bol je prirodna i ne treba je se bojati. Kod njih primalje vode većinu porođaja, a u SAD-u samo deset posto. To je jednostavno ženski posao.
Dr. Karlović također ističe kako će žena ako uzme anesteziju propustit ekstazu, propustit će euforiju, propustit će jedan izuzetno lijep doživljaj koji se pamti cijeloga života.
”Iz tog razloga nedostatak bezbolnog poroda uz pomoć epiduralne anestezije u našoj bolnici treba staviti u širi društveni kontekst i dok se ne promijeni mišljenje kako o anesteziolozima tako i o trudnoći, želje rodilja i mogućnosti bolnice će biti u raskorak”, zaključuje razgovoru za Bljesak.info pročelnik Odjela za anesteziju i reanimaciju SKB Mostar.
U RMC Safet Mujić nemaju ovaj ‘problem’. Naime, kako su za Bljesak.info potvrdili iz ove bolnice, korištenje epiduralne anestezije tijekom poroda kod njih je dostupno, te je do pacijentice ‘hoće li se odlučiti ili ne’.
”Imamo tu mogućnost, a na pacijentici je da odluči hoće li je koristiti. Jedino u tom slučaju, odnosno takve porode moram planirati unaprijed. U našoj kući su anesteziolozi koji rade i spinalnu anesteziju te sve u konačnici ovisi od pacijentice”, govore za Bljesak.info iz ove mostarske bolnice.
17 komentara
Moj Karloviću ,ti o porodu možeš pričati sa medicinskog stajališta ,a mi žene iz svoga iskustva , tako da ti izjavu da veću bol pri porodu ponekad doživi otac ,opraštam .
Da si ti osjetio tu bol na samo par minuta , a neke zene je trpe i 24 sata i više ,ne bi da ‘prostiš laprdao …
Inače ,nije nedostatak epiduralne anestezije glavni i jedini problem u mostarskom rodilištu . Fali njima stručnosti i empatije (čast izuzetcima) , zbog koje će nečija djeca ispaštati cijeli život .
Ja bih da se smanje bolovi i muke ženama.Je to od Boga dano je to normalno i sve su žene prije tako radale ali ja bih ipak da se ženama smanje muke!
Kako će biti dostupna kad se tariguz mora sa sobom ponijeti!!!
Hocete li i da netko drugi rodi umjesto vas? Od kad je Boga i svijeta zene su radjale u bolovima. Kako cete spoznat majcinstvo ako malo ne boli. Ne bojte se to jesste jaka bol ali se brzo zaboravi kad vidite zivo i zdravo dijete. Stara je poslovica da musku nije sluzit vojsku i zensku radjat ne bi znali sta je muka. To je slatka muka kad je sve ok na kraju.
Pa ako već postoji metoda da se porod olakša , zašto ne bi bila dostupna svima?
Zar nije žalosno da u 21.stoljeću žene kod nas umiru od bolova na porođajnom stolu pored toliko uznapredovale medicine .
Ako su nekad žene rađale u bolovima ,to ne bi trebalo biti opravdanje i razlog da i danas tako bude .
Čuj nebuloze ,kako ćete spoznati majčinstvo ako malo ne boli??! Daj , nemoj me…
999 slazem se s vama.Imala sam dva poroda vanginalni i carski cez,svim zenama bih ptrporucila vanginalni jel taj osjecaj se ne moze s nicim opisati.Drage zene stisnite zube budite jake na kraju je velika steca.
Možda da se javite ČOVIĆU i KVESIĆU – oni su prijatelji i gazde svega ovoga.
Glasujete za njih desetljećima i sad se nemate za šta buniti. Domalo će se rađati
kod kuće, bolnica neće ni postojati – baš kao nekada. Neki vole tradiciju, pa
eto vam je. U ovo su nas doveli naši dični političari koji plivaju u novcu i liječe
se po privatnim klinikama diljem ŠVARCVALDA.
A mo opet glasujmo za njih. Skoro su izbori pa izvolite. Za ovo nam nisu krivi ni SRBi ni MUSLIMANI,
krivi smo si sami.
Drage majke bol je prisutna kod prvog i drugog poroda a da vidite kako zgodno se rađa šesto a tek sedmo. Naše bake su rađale čuvajući ovce i noseći drva sa stomakom do zuba, zgodno su rađale jer su bile u kondiciji a ove danas sa mukom ga i prave a kamoli rađaju. Danas od pusta nerada i dieta nemaju snage ni da rode, čast izuzetcima.
Naše bake su živile kako su živile i rađale u takvim uslovima jer nisu imale izbora . Pa ako se kod šivanja rane daje lokalna anestezija ,zašto se ženama ne bi olakšao porod ?
Malo se raspitajte koje posljedice moze ostaviti epiduralna. Ja sam ih rodila cetvero i razgovarala sa svojim ginekologom o tome. Upozorio me na sve posljedice. A vi trazite sta god hocete. I sad kad bi radjala ne bi odabrala epiduralnu.zbog raznih pomagala i olaksica danas je tako tesko zatrudniti, tesko iznijeti trudnocu do kraja a da ne govorim o radjanu. I ja sam svoje najstarije radjala 48 sati i ostala ziva
I moja je baka sedmero
Cetvero zivih
Tad je bilo ako osta osta zahvali Kristu
To da danjasnje zene nemaju kondicije
Moj pajdo
Svaka trudnoca je individua za sebe
Ja sam rodila do40ete petero zdrave dice…
Prirodnim putem…
Lani je bilo na kbc u maksimalno prirodno sa minimalnim rezom za olaksicu samog poroda..
Posli poroda odma na podoj…treci dan zena leptirica
Mene vise mrze majke koje tvrde nece dite podoja
Oce svako samo malo slatke muke
Manje alrgija dici
I ranit dite do god dana zivota
E to je posa za zdrav rast diteta i boljitak sami
Boli li vas kad se krešete?
Da vas nije strah trudnoce ne bi slazile s njega.i ovako ste pogrde.cast rjetkim iznimkama.
U Mostaru na ginekologiji rade uglavnom mesari i živoderi, uz čast izuzetcima kojima je samo bitno da se ostavi neka para za njihov rad a koliko “kaneš” takav porod i dobiješ… to je doli leglo korupcije i nebrige , da rade u kakvoj uređenoj zemlji polovici bi im davno bile oduzete licence koilko su žena i djece osakatili i ubili na porodu.
čuj, propustit će ekstazu… dala bih ja njemu da rađa pa bih ga pitala je li išta propustio. tipično muški!
Je da boli
Ali….ali….
Nakon sto dite stave na prsi….sva bol svita nestane
Imam ih troje Bogu hvala,mene bolilo nije. Dodem dole pola sata sve gotovo. Daboga da svaka tako rada,da izvinete dignem nogu dite izide. Nisam se patila ni s jednim al definitivno treba zenama pomoci. I uvjek sam za to da se zenama na porodu da sva pomoc i pidrska da sve to lakse podnesu.