Zastupnik u Skupštini ŽZH, Tomislav Bandić je podnio kaznenu prijavu protiv rukovodstva J.P. Komunalno d.o.o. Grude na čelu s trenutnim v.d. ravnatelja Josipom Tomićem i predsjednikom Odbora za reviziju Antom Bušićem te protiv nekadašnjeg rukovodstva na čijem je čelu bio Vjekoslav Filipović.
Kako je naveo u priopćenju, mještani Gruda su u velikoj mjeri sami izgradili vodovod koji danas imamo, kasnije su plaćali priključke te su uredno izvršavali svoje obveze prema Komunalnom, da bi se danas pojedini našli u situaciji gdje u pravilu u ljetnim mjesecima uopće nemaju vode i gdje se moraju oslanjati na vodospremnike i one, koji su zapravo uzrok ovog problema, moliti za cisternu vode.
Razlog tomu je nesavjesno i neodgovorno upravljanje Komunalnim Grude, koje je u konačnici protupravno jer J.P. Komunalno d.o.o. Grude u svom radu kontinuirano krši, ne samo vlastite propise nego i one sa županijske, federalne te državne razine i to između ostaloga:
– Zakon o javnim poduzećima,
– Zakon o računovodstvu,
– Zakon o principima lokalne samouprave
– Zakon o radu,
– Zakon o javnim nabavkama,
– Statut društva.
Iako je poduzeće dužno pripremiti i dostaviti višim razinama na usvajanje Trogodišnji plan poslovanja, to nije učinjeno, što znači da su svi kapitalni izdaci i sve financijske investicije izvršavane suprotno članku 23. Zakona o javnim poduzećima u FBiH i Statutu.
Odbor za reviziju, na čelu s Antom Bušićem, nije donio plan rada za 2022. godinu, nije razmatrao godišnje studije rizika, niti imenovao vanjskog revizora, nije osigurao sustav unutarnje kontrole, nije podnosio Nadzornom odboru sažeta mjesečna izvješća, kako nalaže Zakon o javnim poduzećima u FBiH, Zakon o računovodstvu i reviziji u FBiH i Statut Društva.
To bi dakle značilo da je Odboru za reviziju u starom i novom sazivu isplaćivana naknada za svaki mjesec, iako nije održana niti jedna sjednica niti je Odbor vršio aktivnosti zbog kojih je oformljen.
Zapošljavanje djelatnika u Komunalnom se kontinuirano vrši bez provođenja javnog natječaja, a posebno problematična je i činjenica da se pojedinim djelatnicima godinama produžavaju ugovori na određeno, dok istovremeno, neki drugi, vrlo jednostavno kao novozaposleni sklapaju ugovore na neodređeno, također bez provođenja procedure javnog natječaja, kršeći tako članak 20. a) Zakona o radu.
Ugovori potpisani direktnim sporazumom na maksimalan iznos od 6 000 KM, protuzakonito su aneksima uvećani na iznos 46 541 KM. Navedena procedura nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Komunalno Grude je navođenjem lažnih podataka kada je riječ o prihodima i rashodima, precijenilo vrijednost svoje imovine i to u vrijednosti od 734 917 KM i tako fiktivno povećalo vrijednost poduzeća za gotovo 50 % kako bi omogućilo opstanak poduzeća i kako bi osigurali nova zaduživanja.
Ako pogledamo ulaganja u vodovod, evidentna je razlika između onoga što je navodno uloženo i kvalitete vodoopskrbne mreže. Možemo se zapitati kako nakon ogromnih zaduženja u posljednjih 30 godina i navodno uloženih sredstava, velik dio općine Grude i dalje nema vodu, posebice kad je ona najpotrebnija, stoji u priopćenju.