Sva cjepiva koja se koriste za imunizaciju djece u Federaciji Bosne i Hercegovine imaju dozvolu za promet koju je izdala Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH i sigurne su, zaključeno je danas na sastanku Stručnog savjetodavnog tijela za imunizaciju pri Federalnom ministarstvu zdravstva koji je održan danas u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH.
Također, sastanku su prisustvovali predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, Federalnog ministarstva zdravstva, Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, županijskih zavoda, epidemiolozi, pedijatri i drugi stručnjaci za imunizaciju koji su, između ostalog, govorili o problemu provođenja redovnog cijepljenja te o pogrešnim informacijama koje se plasiraju javnosti.
Istaknuto je da su nedavna medijska izvještavanja o lošoj kvaliteti cjepiva i neprofesionalnom radu zdravstvenih djelatnika u Federaciji BiH bazirana na pogrešnim informacijama te da ove tvrdnje proizlaze iz mišljenja bez znanstvenog osnova o sigurnosti cijepljenja i vrlo su neodgovorne, jer mogu negativno utjecati na javnost, narušiti povjerenje u vakcine i konačno predstavljaju opasnost za javno zdravlje.
Naglašeno je da su količine tiomersala sadržane u cjepivima sigurne te da među cjepivima koje se koriste u Programu imunizacije u Federaciji BiH, samo vakcina protiv difterije i tetanusa za cjepiva školske djece sadrži tiomersal, a u jednoj vrsti cjepiva protiv hepatitisa B se nalazi u tragovima.
”Tiomersal je organski konzervans koji sadrži etil-živu, za cjepiva u višedoznim bočicama. Koristi se desetljećima u proizvodnji pojedinih cjepiva kako ne bi došlo do kontaminacije bakterijama i gljivicama. Etil-živa je organski spoj žive suštinski različit od metil-žive. Etil-živa se kraće zadržava u organizmu i aktivno izlučuje putem stolice. Svjetska zdravstvena organizacija i druga regulatorna tijela definirali su sigurnosne nivoe za izlaganje metil-živi, najčešćem organskom spoju žive u okolini”, navodi se u priopćenju.
Globalni savjetodavni odbor za sigurnost cjepiva, neovisno znanstveno savjetodavno tijelo pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji je zaključio da po pitanju sigurnosti ne postoje razlozi za promjenu tekuće imunizacijske prakse cjepivima koje sadrže tiomersal.
Na sastanku je istaknuto da su zdravstveni djelatnici koji rade na poslovima cjepiva djece u Federaciji BiH iskusni profesionalci i da je zaštita stanovništva od zaraznih bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem prioritet za zdravstvene profesionalce u Federaciji BiH.
Zavod za javno zdravstvo FBiH u svom priopćenju odalo je priznanje za naporan rad ljekarima, medicinskim sestrama i tehničarima, koji rade svoj posao ozbiljno i profesionalno, suočavajući se ponekad s brojnim izazovima.
Fena
2 komentara
Je li SIGURNA ta navodna AGECIJA ili je korumpirana kao i sve ostalo.
Ta takozvana AGENCIJA ZA LIJEKOVE takođe je izdala dozvolu za promet lijekova
koji su naskuplji u regiji. Bosnalijekovi proizvodi znatno su skuplji u BiH nego u Hrvatskoj,
naravno uspoređujući iste proizvode. O uvoznim lijekovima da i ne govorim.
Imao sam priliku provjeriti cijenu jednog lijeka tj njegovu tržišnu cijenu (istina lijek je uvozni) i nije na listi.
U hrvatskoj taj lijek je 65 kuna, a u BiH (Grude) 36 KM.
Je li i ovo zasluga dotične AGENCIJE koja tako zdušno nešta tvrdi, a svi znamo da i najsavršenija cjepiva
nisu u 100% totnom djelu sigurna. Uvjek može biti nekih vrlo loših nus pojava kod određenog procenta djece.
Djecu treba cjepiti, to je moje mišljenje, ali ovakvi članci mi idu na jetra.
Slušaj čim oni trebaju preko portala da pišu da su cijepiva sigurna to ti sve govori.
Pametni ljudi su prestali od rata da cijepe djecu evo ja pa mi ništa.
A govorili su da će rep izrast mi ako se ne cijepim.
A ovo je još jedna propaganda plaćena vijest, prezentrana naivnome narodu