Prijedlog izmjena i dopuna zakona o zdravstvenom osiguranju na kojem inzistira Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine trebao bi se uskoro naći u parlamentarnoj proceduri.
Prijedlog predviđa smanjenje broja dana bolovanja koji idu na teret poslodavca, te bolovanja prilikom ozljede na radu, javlja BHRT.
BiH ima tri puta veći prosjek bolovanja od prosjeka EU, odnosno njihov prosjek bolovanja je šest i pol radnih dana godišnje, podsjećaju poslodavci.
Bit svega jeste da poslodavci nastoje smanjiti obveze naknade plaća na njihov teret sa 42 dana na 15.
Cilj je, tvrde poslodavci, smanjiti zlouporabu bolovanja. Poslodavci predlažu i brisanje jednog člana koji se odnosi na ozljede na radu.
U slučaju bolovanja, zbog ozljede na radu, poslodavac bi snosio troškove do 15 dana, a ne do stjecanja radne sposobnosti kao što je to slučaj sada.
Predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović bio je izravan:”Ako igrate negdje s prijateljima nogomet i slomite nogu, vaše liječenje će troškove snositi Zavod zdravstvenog osiguranja. Ukoliko idete preko kruga tvornice i spotaknete se i slomite nogu, dakle troškove liječenja plaća poslodavac. Mi smatramo da je to neporavdano”.
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH ističu kako su obavili razgovore s predstavnicima poslodavaca.
Kažu kako će pokušati usuglašavati izmjene i dopune seta zakona, uključujući i Zakon o zdravstvenom osiguranju. Ipak, zabrinutost postoji kod pitanja hoće li Zavod zdravstvenog osiguranja moći pokriti troškove.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Mevludin Bektić kaže kako je oko 100 milijuna na godišnjoj razini troškova po osnovu bolovanja radnika u FBiH, te će time 2/3 biti stavljene na teret ZZO.
“Nas brine hoće li radnici ostvarivati sva svoja prava koja su do sada ostvarivali iz primarne zdravstvene zaštite, ako dio ne bude parcipiran od strane Federacije ili županija”, kaže Bektić.
Neupitno je da radnik u BiH i nije baš jednostavno biti, o čemu svjedoče i podaci Agencija za statistiku, ali i rad i zapošljavanje već dugi niz godina onih koji zaposlenje traže najčešće u Sloveniji i Hrvatskoj.
12 komentara
Lijepo je to sve o čem se poslodavci brinu,samo se pitam kad će se netko sjetiti u zakon uvrstiti pravo ,odnosno pitanje prava bolovanja roditelja na punoljetni djecu koja imaju ozbiljne dijagnoze i ozbiljna stanja ili čim napuna 18 god.više nisu bolesna.
To je jedina prilika da malo odmorimo, kad nam ne dajete ni godisnje odmore.
A da postavite pitanje, Zloupotrebljavaju li poslodavci radnike u BiH?
Zna se da se kod privatnika radnik mora vratiti i prije isteka bolovanja na posao jer u suprotnom mu se odbija od place. Druga je situacija u drzavnim poduzecima, tu se moze vuci bolovanje i po par mjeseci.
A sa ovim prijedlogom izmjena i dopuna zakona samo bi se jos vise umanjila prava radnika (kod privatnika).
U mnogim privatnim firmama nemamo pravo na bolovanje a kamo li za godišnji odmor. Radnici rade prekovremene sate za što nismo plaćeni ali zato za uzvrat poslodavci uplaćuju minimalno osiguranje,uzmu im njihov godišnji a ako koga zaboli i nemože zbog toga raditi takvoga šalju doma i prekidaju radni odnos.Eto to vam je tako .
Ovoga u Irskoj nema.
Pitanje za stožer CZ zašto ne vrše kontrolu svatova
Nisu ni sve privatne firme iste. Ja radim u privatnoj firmi di su placeni prekovremeni,di imamo godisnji i placeno bolovanje 70%.Radno vrime od 8h.Cak i ako nam je neko u obitelji bolestan izlaze nam maximalno na ruku. Stvarno sto se toga tice nema im se sta rec.A da se radi,radi se i to dobro. Al kad prema rebi postupa ljudski kad ti najvise triba zaboravis na sav umor. Cak i kad ti neko umre u obitelji imas 7 dana slobodnih i to placeni
Niste bolje ni zasluzili.Zasto radite kod privatnika koji ne postuje prava i zakone radnika.Sve zavisi od radnika i sto imaju u glavama.Nikada nebi radio kod nekoga di moram da se tresem pred vlasnikom.Pokupiti stvari i sirok je svijet i idi tamo gdje te cijeni.Hebala vas ta drzava.
Ko radi u privatniku nema bolovanja znaci nemoze muljati
Vidio sam da poslodavci poštuju zakon kad ide njima u prilog, a kad ide u prilog radniku prave se ludi. Najviše se ovo odnosi na prekovremeni rad i terenski posao.
A zloupotrebljavaju li poslodavci radnike? Imaju li godisnjega odmora kak spada? Da li rade 8 sati po zakonu???
Pitajte privatnike koliko plačaju subote,nedjelje druge i treču smjenu?
čisto izrabljivanje,onda se čudimo korni i ostalim pošastima
Kako se odnosimo jedni prema drugima,društvu dobro i prolazimo