Bosna i Hercegovina je danas dobila rezultate međunarodnog istraživanja TIMSS 2019. koje je donijelo pregled postignuća učenika četvrtih razreda osnovne škole iz matematike i prirodnih znanosti.
Izvješće o postignućima bh. učenika je u organizaciji Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH, a javnosti se obratila glavna analitičarka i autorica ovog izvješća Žaneta Džumhur, javlja N1.
Učenici četvrtih razreda u BiH na testu iz matematike ostvarili su prosječno postignuće od 452 boda i taj rezultat je bolje postignuće u odnosu na postignuća u Čileu, Omanu, Iranu, Saudijskoj Arabiji, Maroku, Pakistanu i Filipinima. Bolje rezultate na međunarodnoj razini ostvarili su učenici iz Singapura, Hong Konga i Južne Koreje.
Bh. učenici ostvarili su 459 bodova iz oblasti prirodnih znanosti i ti su rezultati slični onim iz matematike. Bh. učenici imaju bolje rezultate od onih iz Sjeverne Makedonije, Kosova, Saudijske Arabije, Maroka, Pakistana, Filipina i Omana. Ostale zemlje sudionice ostvaruju bolji rezultat.
Singapur, Južna Koreja i Ruska Federacija ostvarili su najbolje rezultate iz prirodnih znanosti, a BiH je ispod prosjeka TIMMS skale koja iznosi 500 bodova.
Od zemalja okruženja, bolja postignuća iz matematike ostvarili su učenici iz Srbije sa 508 bodova i Hrvatske sa 509. BiH je ostvarila 453, a Sjeverna Makedonija 472 boda.
Kada su u pitanju prirodne znanosti, BiH je izjednačena sa Crnom Gorom i broj bodova iznosi 454. Broj bodova iz prirodnih znanosti učenici iz Srbije su ostvarili 517 bodova, a Hrvatske 524.
Postoje četiri razine postignuća. Donja granica je 400, srednja je 475 bodova, visoki 550 i napredna razina je od 625 bodova i više.
U BiH ukupno 76 posto učenika zadovoljava, dok je 24 posto učenika ili četvrtina učenika koji ne mogu ostvariti rezultat u niskoj razini, što u matematici znači da ti učenici nisu u stanju primijeniti operacije poput zbrajanja, oduzimanja, ne mogu se snaći s jednostavnim tablicama ili grafikonima.
Jedan posto učenika, ili svaki stoti u BiH, ostvaruje postignuća koja su naprednoj referentnoj vrijednosti, a taj uspjeh je niži za 6 posto od međunarodnog prosjeka, a 53 od prosjeka u Singapuru ili 37 posto od Hong Konga ili Južne Koreje.
Kada su u pitanju prirodne znanosti, samo jedan posto može odgovoriti najvišim zahtjevima iz prirodnih znanosti. Najbolji rezultat od 38 posto je iz Singapura i premašuje naprednu razinu. 78 posto bh. učenika zadovoljava, što znači da su stekli minimalnu razinu kompetencije iz prirodnih znanosti, dok oko 22 posto učenika ima vrlo ograničena znanja o prirodnim znanostima.
Ovo je drugi put da učenici iz Bosne i Hercegovine sudjeluju u istraživanju TIMSS i ukupno treći put da sudjelujemo u nekom od međunarodnih istraživanja u obrazovanju.
Istraživanje je u Bosni i Hercegovini provedeno na uzorku od 5.628 učenika četvrtih razreda osnovnih škola u 178 osnovnih škola i 336 odjela.
Preporuke Izvješća TIMSS 2019 za Bosnu i Hercegovinu:
· Smanjiti postotak učenika čija su postignuća na niskoj razini, a istovremeno povećati postotak učenika koji postižu izvrsne rezultate.
· Povećati obuhvat predškolskim odgojem i obrazovanjem u ranim uzrastima, s posebnim fokusom na uzrast od 3 godine života.
· Smanjiti razliku postignuća učenika boljeg i lošijeg socio-ekonomskog statusa.
· Poboljšati kvalitetu nastave i nastavnog osoblja.
· Osigurati suštinske promjene nastavnih planova i programa prema kurikulumu zasnovanom na ishodima učenja.
· Na razini sustava razvijati mehanizme praćenja kvaliteta obrazovanja.
Potvrđena nužnost reformi u obrazovanju
Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje još jednom naglašava kako je briga o kvaliteti obrazovanja najbolji način da pokažemo koliko smo odgovorno društvo. Obrazovni autoriteti bilo gdje u svijetu, pa tako i u našoj zemlji, imaju ključnu odgovornost da svako dijete dobije što bolje obrazovanje kako bi ispoljilo svoje potencijale, a ovo je i put da BiH dobije mlade osobe koje će ostvariti ekonomski i društveni napredak.
Stoga Agencija upućuje apel obrazovnim vlasima da rezultate istraživanja TIMSS prihvate s ozbiljnošću, kako poticaj za ubrzavanje reformskih procesa.
18 komentara
Sta je to cudno u svemu smo najlosiji
Profesori uzmu knjigu i prepisu na tablu ikazu to je to idemo dalje .Tako ako imaš nekoga da ti pojasni kodkuce onada super ako ne gledaj unebo.Škole prime svasta i odsvaklen.
tužno, da tužnije ne može….pa ima li nekih pozitivnih vijesti ovdje???????
dobro znaju išta od kada ih uce ovi stranacki prosvjetari jadna djeca neka im je Bog napomoci
A kad bi testirali radnike u prosvjeti, sve redom političke podobnike, kakav bi to rezultat bio…
Stavljam plaću da bi bili ispod prosjeka afričkih zemalja!
eto u europi bolje znaju matematiku, zar vjerujete ovim clancima, kada jebtako ne znam kako su nasi inzinjeri i programeri pozeljni na zapadu
Jesu oni koji su davno završili školu.
Stvarno su dada prosvjetni radnici ispod svih kriterija.
Max, gdje si ti isao u skolu?
To sto si pisao treba dobro desifrirati 😂
Kao društvo smo propali
Pa mislio sam da ste u svemu ispred zapada.Kultura,znanstvo,sport,bogatstvo,ljepota pa i dobrota.Hahahahahaha.
Sve polazi i dolazi od kuće!!
Na prste jedne ruke se može nabrojati učitelje, nastavnike, profesore koji mogu prenijeti znanje. Zasto? Zato sto ga ni sami nemaju dovoljno. Razred od 22 ucenika, a od toga 19 odlikasa….Ali u tom je razredu Jurin mali, Nikolin unuk, Perina ćer i tako to ide… Nažalost!Iako,slažem se da su roditelji “temelj” i da “iz kuce” sve polazi. Najbolji prof. Matematike bio je pok. Viktor Maric i Željko Šimic-u Grudama. Nema takvih vise….
Pišem kako me volja i ako nekužis skužiceš štaču ja seljak prosti a oni sto kuže pozdravljam.Viktor ,Vlado Brnadic, i takvi profesori su bili pravi i temeljiti .Pisano za komentar za Maxa.
Ovi sto lajkaju Maxa su garant prosvjetari pa ih dira.
Mislim dislajkaju.
Ja sam prosvjetar. Od djece očekujete znanje a u školu ih pošaljete bez zadaće, u glavi im propuh a interes na dnu dna čast pojedincima . Nikom znanje nije u glavu ušlo ako nije sjeo zagrijao stolicu i naučio. Glavna sposobnost koju razvijaju je kako prepisat na testu i uložiti što manje truda ali obzirom kakve su vrijednosti na cjeni nije se čuditi djeci.
Vidim, jako pismen “prosvjetar”.
Istina da su stari profesori bili bolji jer su učili kad se škola nije mogla kupiti.
Istina je i to da današnji prosvjetni radnici od, zatucanih, roditelja ne mogu niti smiju dati lošu ocjenu.
A roditelji što gluplji i neobrazovaniji to bolje kotiraju na društvenoj ljestvici. Jer ima pametnih roditelja koji puno toga znaju jer su učili kad se učilo, ali od ovih ” krema” i ” elita” ne smiješ progovarati.
To su naše istine i stvarnost i dok, mi, obični ljudi, ne počnemo cijeniti poštene i pametne, a ” elite” ne smjestimo na njihovo pravo mjesto tj. u kut di im je mjesto, nema nam pomoći, na žalost ni našoj djeci.