U okviru projekta “YOUth Drive”, financiranog od strane Europske unije, na području cijele Županije Zaadnohercegovačke postavljene su kante za prikupljanje elektroničkog otpada.
160 specijaliziranih kanti je postavljeno u zgradi Vlade, zgradama općina i gradova, svim osnovnim i srednjim školama, kao i vrtićima. Nastavak je to projektnih aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o potrebi očuvanja okoliša i osnaživanja zakonodavaca za djelovanje, kao i pravilno gospodarenje otpadom. Projektom je osigurano i sustavno prikupljanje elektroničkoga otpada i u narednom periodu.
Kriterij za odabir lokacija bio je uključivanje mladih i podizanje svijesti o zaštiti okoliša, te uključenost zakonodavnih tijela u ove aktivnosti. Ukupno 320 specijaliziranih kanti za elektronički otpad će biti postavljeno na području Zapadnohercegovačke županije i Bokokotorskog zaljeva, a organizirat će se i akcije prikupljanja otpada na utvrđenim divljim odlagalištima u dogovoru s gradovima i općinama spomenutog područja. Zahvaljujući projektu urađena je i analiza o trenutačnom stanju na terenu, na osnovu koje su pripremljene preporuke koje će biti smjernice za buduće aktivnosti.
Projekat “YOUth drive” kroz svoje aktivnosti uključuje i animira veliki broj mladih osoba, koje će u budućnosti igrati ključnu ulogu po pitanju očuvanja okoliša. U suradnji sa školama, učenici su upoznati sa najčešćim propustima i greškama u odnosu prema okolišu, ali isto tako i sa prilikama i mogućnostima za njegovo očuvanje i obnavljanje.
Projektom će se stvoriti podloga za unaprjeđenje i doradu postojećih zakonskih regulativa u ovoj oblasti, a bit će pokrenuta i web platforma koja će služiti za umrežavanje, promociju i širenje informacija vezanih za zaštitu okoliša i pravilnog gospodarenja otpadom.
Podizanje svijesti o zaštiti okoliša i pokretanje konkretnih akcija na području Županije Zapadnohercegovačke i Bokokotorskog zaljeva se provodi u okviru projekta “YOUth drive” kroz IPA Program prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora, koji financira Europska unija u iznosu preko 230.000 eura.
Partneri na projektu su nevladine organizacije, Udruga za razvoj, okoliš i kulturu EKO ZH iz Širokog Brijega (BiH) kao nositelj projekta i Naša akcija, sa sjedištem u Kotoru (CG). Projekt je počeo je sa realizacijom aktivnosti u studenom 2019, a trajati će do kolovoza 2021. godine, priopćeno je.
6 komentara
Žali Bože para, ali hajde nek bar netko prima plaću… To će biti isto kao sa ostalim otpadom i razvrstavanjem… Dok na višoj razini ne nadju rješenje gdje i kako sa otpadom od recikliranja nema ništa… Imam punu garažu plastike i u cijeloj Županiji je nemam gdje odnijeti… I baš me zanima gdje će završiti taj elektronički otpad…😱
Uvjek je prišnija košulja od kaputa. Činjenica da nemamo niti osnovnu infrastrukturu za zbrinjavanje bilo kakvog otpada kako tekućeg tako i krutog. Isto to se odnosi i na opasni odnosno inertni. Dakle nemamo odlagališta građevinskog, komunalnog, klaoničkog itd, otpada, sortirnica, reciklažnih dvorišta i centara, pa zašto će nam onda primarno razvrstavanje? Bitno je uzeti lovu, a što će to otići u vjetar svakako nitko neće odgovarati. Sve naopako i tu pomoći nema.
Ovo je samo od makni dalje od moje kuće a drugo me ne zanima.
Kutije kartonske , nije dobro,
inžienjeri javite se.
Autor članka ih naziva “kantama”. Ustvari za privremano zbrinjavanje ovakvog otpada koriste se specijalne posude sa duplim stjenkama otpornim na nagrizajuće materije. Toliko o stručnosti nositelja ovog projekta i naših uzgajivača malina.
Specijalzirana kanta, ustvari kartonska kutija. Ali eto, bitno je to nazvati projektom, i to EU projektom. Muda pod bubrege.
E moj narode, kako vas jebu.