Misija OESS-a (Organizacija za europsku sigurnost i suradnju) u Bosni i Hercegovini treći put u ovoj godini organizirala je okrugli stol u Širokom Brijegu na kojem se razgovaralo o dosadašnjem razvitku i primjeni antikorupcijskih planova i strategija u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Cilj okrugloga stola bio je potaknuti predstavnike nevladinih organizacija na aktivnije sudjelovanje u izradi i praćenju procesa provedbe Akcijskoga plana za borbu protiv korupcije te ih bolje upoznati s pojedinostima Strategije za borbu protiv korupcije koju je usvojila Vlada ŽZH.
”Općine i županija su svakako donijele ili plan integriteta ili akcijski plan za borbu protiv korupcije. Znači to su sveobuhvatni dokumenti svih općinskih i županijskih tijela koji imaju određene zadatke za borbu protiv korupcije. Mi smo danas trebali vidjeti koji su to rezultati, a iz nekih prethodnih konzultacija vidjeli smo da se dosta radilo na transparentnosti, znači da su se organizirale pojačane javne rasprave i da je bilo više informacija prema građanima, ali postoji dosta segmenata koje ćemo danas prilikom samog sastanka razmotriti i vidjeti koliko se radilo ove godine”, izjavila je za Bljesak.info Anita Soče Aničić iz Ureda OESS-a u Mostaru, inače službenica za podršku upravi zadužena za općine i grad u ŽZH.
Ističe da nisu imali ni punu godinu dana za značajne rezultate te da OESS planira pojačati svoje aktivnosti u oblasti borbe protiv korupcije u 2018. godini i nada se da će povezati županijsku razinu s općinskom te da će njihova tijesnija suradnja rezultirati malo značajnijim iskoracima.
”Ovom prilikom bi željela apelirati na civilno društvo unutar županije da se zaista uključe. Županija je pokušala u izradi strategije uključiti određene predstavnike civilnog društva, no nije bilo toliko velikog interesa i mislim da ljudi još uvijek i ne znaju koliki njihov utjecaj može biti u donošenju ovih planova, ali i još više u samoj implementaciji”, dodaje Soče Aničić.
U odnosu na ostale županije u Federaciji BiH, Županija Zapadnohercegovačka je u samome vrhu jer su sve tri općine i grad donijeli akcije planove u borbi protiv korupcije.
”Po pitanju donošenja samih planova, politika i zakonodavnih okvira možemo ŽZH smjestiti u sami vrh jer je olakotna okolnost da je ovo mala i kompaktna županija gdje su sve općine donijele svoje akcijske planove što mislim nije slučaj ni u jednoj županiji tako da evo možemo reći da je ŽZH u nekoj vodećoj poziciji”, zaključila je u razgovoru za Bljesak.info Anita Soče Aničić iz Ureda OESS-a u Mostaru.
Pored predstavnika civilnoga društva, na okruglome stolu trebali su sudjelovati i predstavnici općina iz ove županije, no pojavile su se svega tri osobe.
6 komentara
Dobro ti me nasmija 🤣
ovaj sto se pravi da najvise slusa je sigurno najvise kriv.
Ovaj u kožnoj jakni se najviše trudi,samo da nebi osta trudan.
Dobrosluša da zna kako će… 😂
Ako je ona vodeca pa kakve su ostale majko oja. Ja znam da je ovde goli lopov do lopova. Korupcija beskrupulozna.
Boze nam pomozi.
Izmislili toplu vodu… Imamo mi priručnik star 2000 godina.. Vrlo jednostavan. Deset Boziji zapovidi. Vridi i za muslimane isto.